juli 2018 | Inspobyerki
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Inspobyerki
erki
erki
Receptkreatör. Bloggare. Inspiratör
Här syns mycket recept och bakverk men även vardagsglimtar tillsammans med min familj, skönhet och träning. Men mestadels mycket söta & goda saker!

Kontakt för samarbeten osv: erikatorstensson@gmail.com

Sök

  • Instagram
  • Nouw

Arkiv

  • mars 2020
  • februari 2020
  • januari 2020
  • november 2019
  • oktober 2019
  • september 2019

Instagram @inspobyerki

Kategorier

  • Adventskalender 2017
  • Bakning & Recept
  • Event och bloggträffar
  • Familjeliv & Vardag
  • Graviditet nr.2
  • Halloween recept
  • Inspiration
  • Milian
  • Samarbeten
  • Sommarserien av Inspobyerki
  • Träning och hälsa

    Mest lästa

    • Semla i rån - Nyhet! (8 796)
    • Påsktårta (8 114)
    • Kladdkaka i rån - Polka (7 269)
    • Bästa receptet till maränger (5 695)
    • Cheesecake i rån - Dumlesmak (4 944)
    • Påskdessert - Gula Macarons (4 551)
    • Mozartrulle - Min favorit (4 423)
    • Moussetårta (4 128)
    • Snöbollar - Recept (3 600)
    • Rabarberpaj (3 274)
    Bakning & Recept

    Recept - Maränger

    tisdag, 31 juli, 2018, 19:07

    Mitt bästa recept 

    Ett utav mina mest lästa inlägg här på bloggen är receptet på mina pastell maränger, och jag tänkte göra en uppdatering av det. Det är samma recept och samma tillvägagångssätt men ett nytt inlägg och nya bilder.

    Maränger är något som brukar finnas på alla våra kalas på något sätt, antingen i tårta, som marängpops eller så som de är. De brukar ta slut snabbt och är en sak på dessertbord som gärna människor tar och småäter på. Perfekt!

    Så perfekta små ting

    Recept
    4 äggvitor
    3 dl strösocker
    1 tsk vaniljsocker

    Blanda alla ingredienser i en rostfri bunke och ställ över ett vattenbad. Vispa för hand tills röran uppnår ca 60 grader, så att det är lite för varmt att stoppa i fingret.
    Flytta därefter över skålen till en matberedare med ballongvisp eller använd en elvisp.
    Vispa smeten med en hög hastighet tills marängen blivit glansig och fluffig. Du ska kunna vända skålen upp och ned.
    Nu kan man tillsätta valfri smak eller färg.

    Sedan är det dags att spritsa ut dem. Lek med fantasin här för att göra dina maränger unika och exakt som du vill. Placera i ugnen på 90grader i 4 h. Därefter låt marängerna stå kvar i ugnen tills eftervärmen är borta.
    Förvara torrt och mörkt!


    Några tips

    Under alla dessa år som jag har bakat maränger har jag kommit på några små tips som är guld värda för att få dem sådär härligt krispiga och att de håller formen.
    - Alltid under 100 grader på ugnen.
    Annars kan marängerna lätt få en gulaktig ton och inte bevarar den vita färgen. Om man håller sig runt 90 grader blir marängerna exakt lika dana efter gräddning som innan. Vilket är exakt det man vill
    - Låt alla sockerkristaller smälta innan man tar av marängsmeten från vattenbadet. Det leder till ett krispigt resultat.
    - Det är viktigt att man vispar marängsmeten tills den är kall, ha tålamod. Det gör att du lätt kan spritsa ut dem och att de håller exakt den form du gjort från start.
    - Använd pastafärg istället för karamellfärg. Karamellfärg ger en bismak samt måste man tillsätta mycket mer av det, vilket leder till att marängen ibland kan få en kletig hinna trots att den är färdig.
    - Marängpops. Du kan använda cakepops pinnar, grillpinnar eller sugrör. Det går jättebra, men så länge graderna är högst 90grader.


    Hoppas ni tycker om detta recept och ni får mer än gärna kommentera om ni har något supertips att dela med er av!

    • Bakning & Recept
    • 739 visningar
    • (2)

    Gillar

    Kommentarer

    Bakning & Recept

    Milkshake

    söndag, 29 juli, 2018, 17:34

    Jag vet att vi är inte de enda som har galet varmt och har haft x antal dagar. Det är jobbigt att vara inne och det är jobbigt att vara ute. Till och med jag tycker det är jobbigt ibland fast jag är en person som älskar värmen och solen. Vi sover dåligt på natten och matlusten är nästan obefintlig, vilket vi märker på barnen med. Milian vill gärna inte äta varma maträtter, och jag förstår honom.
    Men jag tänker absolut inte vara negativ till värmen (förutom att det behövs regn till vårt land) för det är inte långt till hösten och då kommer vi alla längta efter den igen.
    Jag ska njuta av alla årstider, då alla har sin charm. Håller ni med?
    Hösten är mysig, vintern är kärleksfull, våren sprider lycka och sommaren sprider ännu mera glädje.

    Milkshake med smak av polka

    I och med värmen blev jag så sugen på något riktigt kallt och gott, vilket gjorde att jag kom fram till denna härlighet.

    En milkshake med smak av polka!


    Ni anar inte hur svalkande och god denna var, och helt ärligt... så drack jag upp båda, haha!
    Jag började med att vispa grädde till toppen, jag gjorde lite extra för att blanda samman med glass och mjölk.

    Recept (2 personer)
    1 dl vispgrädde
    1/2 paket av Sia Glass med smak av polka
    2 dl mjölk

    Börja med att vispa grädden.
    Blanda glass, mjölk och 1/4 av den vispade grädden. Blanda tills allt har samma konsistens.
    Häll upp i glas, spritsa ut resterande grädde och toppa med strössel.

    Svåra än såhär är det inte och det var nog den godaste milkshake jag någonsin har testat. Samt är det väldigt vacker att kolla på.


    • Bakning & Recept
    • 750 visningar
    • (6)

    Gillar

    Kommentarer

    Sommartårta

    tisdag, 24 juli, 2018, 04:58

    I helgen testade jag ett helt nytt recept som jag filat på själv med inspiration från andra. Det blev verkligen så gott och den tog slut snabbt.
    Jag var dock lite stressad då vi skulle åka till mina föräldrar, så jag tog ut den lite för tidigt. Jag tror om den hade varit inne ca 5 minuter till så hade den blivit perfekt. För jag tyckte den var lite för lös i mitten, men så god! 🤭


    ”Sommartårta”

    3 ägg
    2 1/2dl strösocker
    3 msk vaniljsocker
    1 1/2 dl vetemjöl

    -Vispa äggvitor tillsammans med strösocker så det blir som maräng. Du ska kunna vända smeten upp och ned.
    -Tillsätt äggulorna, vaniljsocker & vetemjöl. Vispa ordentligt så allt blandas till en slät smet.

    -Häll smeten i en smord springform och ställ in i mitten av ugnen. Låt grädda i 25-30 minuter.
    Låt kallna.

    Garnering
    3dl vispgrädde
    Färska jordgubbar
    Vit choklad
    Kolasås
    Strössel

    -Vispa grädden och lägg först på tårtan. Kolla bara så tårtan är helt kall innan.
    -Garnera med jordgubbar. Smält vit choklad ( jag använde mig av candymelts) och ringla över. Gör exakt samma med kolasås, och här måste jag säga att jag använde mig av färdig sås då tiden inte räckte till.
    -Till sist strö över lite chokladströssel.

    Viola! 😋

    Jag hoppas att ni testar denna någon gång för den krispiga ytan tillsammans med grädden var otroligt gott. Överraska dina föräldrar eller bästa vännen med denna, då kan jag utan tvekan garantera att du gjort någon glad ( och mätt...)

    • 288 visningar
    • (5)
    • Nära Uddevalla

    Gillar

    Kommentarer

    erki

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-02-15 15:41